בוטוקס וחומרי מילוי

בוטוקס הוא הכינוי שניתן לרעלן בשם בוטוליניום טוקסין, אשר נתגלה כי שימוש בכמויות קטנות יכול להיות לעזר בעולם הרפואה האסתטית.

 

השכיחות הגבוהה של טיפול בוטוליניום טוקסין אולי מציגה אותו כפשוט וטריוויאלי, אבל למעשה הדבר דורש מיומנות, זהירות והתאמת הטיפול באופן אישי למטופל/ת. 

 

חשוב לדעת כי לבוטוקס יש אפקט מניעתי משום שהוא אינו מטפל ישירות בקמט, אלא בגורם להופעתו (תנועת השריר). לפיכך, מומלץ להתחיל בטיפול קבוע כבר בגילאים צעירים יחסית (30-40), לפני שהקמטים מעמיקים.

 

אם גם אתם מעוניינים להחזיר את המראה הרענן והחיוני לעור הפנים – אלו הדברים שחשוב לדעת כדי להבטיח תוצאות מיטביות.

 

לקריאת מאמרים בנושא

 

שאלות נפוצות

יש גם שיטה ניתוחית, אך זו מייצרת צלקת מסביב בגבול השפה. היות ותמיד יש אי ודאות לגבי איכות הצלקות, אינני ממליץ על ניתוח.

אין שחר לטענה זו. הסיבוכים יכולים להופיע בכל מקרה.

 

שלילית לחלוטין. אינני ממליץ. הסיבוכים אשר יכולים להופיע עם הזרקת סיליקון, בעיקר בשפתיים, הם קשים ולרוב לא ניתנים לטיפול לשביעות רצון. רשות המזון והתרופות של ארה"ב אסרה להשתמש בסיליקון למטרה זו.

אודם קל, נפיחות, לעיתים שטפי דם קטנים. התופעות עוברות תוך מספר ימים. תגובה אלרגית - נדירה ביותר.

ראשית דבר, החומר למילוי צריך להיות בטוח, בדוק ומאושר לטיפול. ניתן להשתמש בחומצה יאלורונית, קולגן, שומן עצמי או חומרים מסויימים סינתטיים, אך לא בסיליקון נוזלי.

בדרך כלל זה מופיע עם התקדמות בגיל. הריקמה מאבדת בין השאר חלק מהשומן, כולל בשפתיים.

מילוי עם חומצות יאלורוניות למיניהן, קולגן או ארטקול נמשך בערך כ 15 דקות.

בדרך כלל כאשר מדובר בקולגן או חומצה יאלורונית - עד 6 חודשים. לגבי חומרים על בסיס סינטטי דוגמת ארטקול, גם מספר שנים. מילוי עם שומן עצמי - אשר נקלט, הוא כמעט לצמיתות.

יכולות להתפתח מורסות קשות או גרנולומות, גם שנים לאחר הטיפול. כמו כן, יכולים להווצר עוותים קשים של השפתיים ומסביב כתוצאה מהצטלקויות במקרה של סיבוכים שתוארו מעלה. לרוב, סיבוכים אלו אינם ניתנים לתיקון.

כן, הדבר אפשרי.

בשימוש בחומצות יאלורוניות, אין. בשימוש בקולגנים או חומרי מילוי בתרחיף קולגני- דוגמת ארטקול, יכולה להופיע תגובה אלרגית. לכן, רצוי לבצע תחילה טסט לרגישות ובמידה ושלילי, לבצע את הטיפול העיקרי לאחר 10 ימים.

סיבוך ממשי הוא זיהום. הוא בר טיפול אך מטריד ויכול לגרום לצורך בתיקון. זהו סיבוך נדיר ביותר במידה והתהליך מתבצע בתנאים העומדים בסטנדרט רפואי ראוי. יש לעיתים צורך בהשלמת טיפול עקב חוסר שויון בין שני צידי השפה.

הכאב יכול להיות מורגש, אך ניתן לצמצמו באופן משמעותי על ידי שימוש במשחת אילחוש (אמלה), או הרדמה איזורית - מקומית.

אך ורק חומרים שהם בדוקים, מקנים בטיחות ומאושרים לטיפול: חומצות יאלורוניות, קולגנים, ארטקול (ארטפיל). יש מבחר לא קטן. עיבוי יכול להתבצע יפה עם השתלת שומן עצמי, אך זו פרוצדורה שחייבת להתבצע לרוב בחדר ניתוח.

היות ומדובר בטיפול פולשני יותר אשר מתבצע בחדר ניתוח. בפעולה זו תחילה השומן ניקצר ובהמשך מושתל. לעומת זאת בעת שימוש בחומרים אחרים, הטיפול יכול להתבצע במשרד, בחדר טיפולים.

בתקופה האחרונה הופיעו עשרות רבות של חומרי מילוי סינטטים ומהחי. קבוצת חומרי המילוי ממשפחת החומצות היאלורוניות, נחשבת כיעילה מאד, אפקטיבית ונטולת סיבוכים שקשורים לחומר עצמו. קבוצת חומרי המילוי ממשפחת הקולאגן הותיקות מאד מקובלת בשימוש אך לעיתים יכולה לגרום להופעת תגובה אלרגית. חומרים אחרים סינטתיים המקובלים לשימוש בארץ ואשר אפקטיביים למספר שנים הינם הארטקול או הארטפיל. כמו כן השומן העצמי שלנו משמש כחומר מילוי מצויין וזמין תמיד.

 

למעשה בכל מקום בגוף בו יש מקום לטיפול. לרוב איזור הפנים הוא הפופולארי ביותר.

קיימת תחושה מסויימת של כאב, אך היא נשלטת על ידי שימוש בחומרי אילחוש אלו או אחרים, טרם הטיפול - משחה, אילחוש איזורי או מקומי.

יתכן וחלק מחברי המנתחים הפלסטיים יתנגדו לנאמר, אך לדעתי שימוש בסיליקון נוזלי למילוי הוא מסוכן ופסול. במידה ומופיע סיבוך הקשור לזהום, גרנולומות או צלקות מעוותות, כמעט ולא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור. רשות המזון והתרופות בארה"ב, לא בכדי, לא נתנה אישור לשימוש בסיליקון נוזלי לצורך מילוי.

 

חומר מילוי או כפי שנקרא באנגלית, Filler, משמש למילוי פגמים מתחת לעור כגון שקעים, קמטים, קימטוטים וכיוצא בזה.

נפיחות קלה, שטפי דם קלים ולעיתים צורך בטיפול משלים.

למעשה כן, ברגע שכל השומן הנקלט אכן נקלט. אך יש לקחת בחשבון כי כ 50 אחוז מהשומן המושתל נספג ולכן לרוב יש צורך ב 2-3 טיפולים. כמו כן יש לקחת בחשבון כי עם השנים (אמנם לא מעט שנים) השומן נוטה להדלדל בפנים באופן כללי.

מתקבלות תוצאות טובות מאוד כאשר מדובר בצלקות שקועות. השתלת השומן מתחת לעור מרימה ומשטחת את הצלקת.

לרוב ניתן לאלחש את מקום ההשתלה ולא חשים כמעט כאב. האיזור ממנו קוצרים את השומן מאולחש לפני ולכן לא חשים שום כאב.

לא. כמות השומן צריכה להיות בנפח כזה שתוכל להקלט ולקבל אספקת דם מהרקמה מסביב. לרוב מדובר בסמ"ק או שניים לאיזור.

למעשה בכל מקום בגוף בו הוא בחסר.

לרוב אין סיבוכים. במקרים נדירים יתכן זיהום, שטף דם מוגבר, נפיחות, חוסר שוויון (אסימטריה) או ספיגה מוגברת של השומן המושתל.

נכון הדבר. במינוס 18 מעלות צלסיוס.

בוטוקס הינו חלבון טבעי, מטוהר, אשר מייצר בקטריה בשם קלוסטרידיום בוטוליניום. הוא משמש כטיפול לא ניתוחי, בהזרקה. דרך פעולתו היא לשתק שרירים לתקופת זמן קצובה; ולכן בהזרקתו באיזורי פנים, לדוגמא, הוא מבטל בצורה משמעותית ביותר קמטים וקימטוטים בעור המיוצרים על ידי כווץ שרירים. הבוטוקס משמש בין השאר לטיפול בהזעת יתר, מיגרנות והפרעות נאורולוגיות.

 

כל אישה או גבר בגילאים 18-80, אשר רוצה לטפל בקמטי עור.

קצר מאד, בדרך כלל מספר דקות, באם מדובר באיזור הפנים.

הכאב לרוב קל מאד ומאד נסבל והטיפול לא מחייב חומרי אילחוש.

לאו דוקא. ניתן לבצעו בחדר טיפולים במשרדו של הרופא, בתנאי שנעשה בצורה סטרילית.

נדיר ביותר במידה וההזרקות נעשות בדרך נכונה. באחוז קטן ביותר של המטופלים, יכולה להופיע צניחת גבה או עפעף - אך זה זמני וחולף.

קשה לדעת,והתופעות האלרגיות אשר ניצפו הן מועטות ביותר. בכל מקרה, ההזרקות אסורות לביצוע במה שמכונה BOTOX PARTY, אלא בחדר טיפולים מצוייד, בו ניתן לטפל באופן מיידי בתופעה אלרגית.

אינני עוסק בהזעת יתר כללית אלא רק בהזעת יתר בבית השחי. בנוגע לבית השחי - הטיפול בבוטוקס הוא טוב ויעיל מאד. הבעיה היא שהפסקת הזעת היתר היא למספר חודשים בלבד. היות והטיפול יקר, כדאיותו הכלכלית נמוכה מאד.